Podsumowanie Kongresu w 2017 roku:

Nowe procedury i dylematy w odbudowie startych zębów: centralna relacja? Kompozyt? Porcelana? Odbudowa po endo?


Na początek 16. Kongresu Dental Spaghetti nasz “stary”, dobry przyjaciel - prezydent europejskiego towarzystwa endodoncji - dr Marco Martignoni. Doskonały endodonta i wspaniały protetyk (w końcu syn pioniera włoskiej protetyki – prof. Martignoniego, który w latach 70 tych używał mikroskopu w leczeniu protetycznym), znany na całym świecie z przepięknych prezentacji, które pokazują nowe trendy w leczeniu kanałowym, na podstawie doświadczenia klinicznego wykładowcy. Tym razem autor prezentacji odniósł się do systemów recyprokalnych, mówił też o trwałości odbudów zębów po leczeniu endodontycznym i wpływie okluzji. Zobaczyliśmy wiele filmów i mnóstwo przypadków.
 
Kolejny wykład to był pokaz osiągnięć włoskiej implantoprotetyki. Profesor Baruffaldi w zwięzły sposób przedstawił nam procedury kompletnej rehabilitacji okluzyjnej na implantach.
Było ciekawie nawet dla tych, którzy nie implantują, ale którzy już myślą o pracy z odbudową na implantach.

Trzeci wykład - reprezentantów zaprzyjaźnionego uniwersytetu UIC z Barcelony (dr Joan Soliva, prof. Luis Jane) to ABC kompleksowej rehabilitacji okluzyjnej”. Ponieważ temat rehabilitacji okluzyjnej zazwyczaj komplikuje życie lekarzom stomatologom poprosiliśmy kolegów z Barcelony, aby w zwięzły i przystępny sposób podali “przepis” na rehabilitację okluzyjną.


Popołudniowa - niezwykle ciekawia sesja 3 16. Dental Spaghetti zatytułowana została “Porcelana - Kompozyt - Funkcja”.

Wykład dotyczący komunikacji lekarz - technik i jej wpływu na przewidywalne leczenie dla funkcji i okluzji poprowadził tech. dent. Stefano Inglese, autor bestselera wydanego przez wydawnictwo Quintessence i dotyczącego morfologii zębów wykonywanych przez techników (mamy nadzieję, że ukaże się też w języku polskim). Stefano wprowadził nas w ciekawy świat, widziany z punktu widzenia technika dentystycznego. A warto go poznać, ponieważ jest on kluczem do harmonijnej współpracy lekarz - technik.

Na deser zaserwowaliśmy Państwu prawdziwy hit w wykonaniu dr Carlosa Fernándeza Villaresa - wschodzącej gwiazdy hiszpańskiej stomatologii oraz przedstawiciela znanej grupy naukowej Style Italiano. Carlos nie pozwolił Państwu na chwilę nieuwagi, a jego prezentacja wzbogacona została filmami klinicznymi i dobrą muzyką (ole!)… a do tego przedstawił kawał dobrej praktycznej wiedzy na temat funkcjonalnej odbudowy odtwórczej. A w niej odpowiedzi na banalne, ale jak najbardziej praktyczne pytania: jak uzyskać wypełnienia kompozytowe, ktore nie są “za wysokie”, jak uzyskać onlaye, które są dobrze dopasowane w zgryzie, gdzie tkwią szczegóły błędów i jak je omijać … Było wesoło i dynamicznie :)

Razem z prof. Krupińskim jesteśmy przekonani, że wykłady zadowoliły wszystkich praktykujących stomatologów, a zanotowane przez Was “tips and tricks” przyczyniły się do podniesienia efektywności Waszych praktyk.
Odbywająca się od wielu lat dyskusja okrągłego stołu była istotnym punktem dla wszystkich hobbystów naszego zawodu - to godzina na zadawanie pytań i uzyskanie odpowiedzi od samych mistrzów. Zadawaliście pytania, a my je notowaliśmy - układając już program na 2018 :)


Z koleżeńskimi pozdrowieniami

Maciej Żarow