PODSUMOWANIE KONGRESU 2018

 

Czy Stomatologów zastąpią ROBOTY?
Nasz Kongres DENTAL SPAGHETTI już po raz 17!

Tym razem to była podroż do przyszłości!
Czy stomatologów zastąpią roboty? Czy maszyny będą kierować naszymi rękami podczas wiercenia w zębach? A może wezmą sprawy w swoje ręce… Czy jakość maszyn CAD/CAM nadąża za technikami dentystycznymi? Czy telefon komórkowy będzie w stanie dokumentować pracę kliniczną stomatologa? Planować uśmiech pacjenta? Lub stać się centrum komunikacji interdyscyplinarnej?
I czy w końcu zawód technika dentystycznego przejdzie do historii, a maszyny poradzą sobie z wykonaniem najbardziej estetycznych licówek?
O tym dyskutowano 10 marca w Krakowie podczas XVII Międzynarodowego Kongresu Dental Spaghetti współorganizowanego, jak co roku przez dr n. med. Macieja Żarowa, zespół Kliniki Dentist oraz Targi w Krakowie Sp z o.o.

Już w piątek w Hotelu Pod Różą odbyła się Sesja Honorowa, która zgromadziła 70 liderów opinii z Polski i zagranicy. Wieczorne odczyty w blasku świec piwnic Pod Różą były dziełem: dr hab. n. med. Piotra Skarżyńskiego z Centrum Mowy i Słuchu (Nadarzyn, Warszawa) oraz dr Davida Gonzaleza (Hiszpania). Pierwszy mówca opowiedział o TELEMEDYCYNIE, dzięki której laryngologia wskoczyła na światowy poziom nawet w najdalszych zakątkach Arfyki, a drugi - o sterowanej i cyfrowo planowanej implantologii, dzięki której można zminimalizować ryzyko dla pacjenta i odbudować utraconą kość.
Wcześniej, również w piątek w Park Inn Hotel odbyły się trzy kursy praktyczne, które zgromadziły kilkudziesięciu stomatologów z całej Polski spragnionych ćwiczenia nowych technik rekonstrukcji zębów.
Sesja Główna Kongresu gościła w auli Centrum Kultury Japońskiej Mangha. Sześć odczytów zostało wysłuchanych przez ponad 250 osobową publiczność, a wśród gości nie brakowało lekarzy stomatologów z innych krajów takich jak choćby: Arabia Saudyjska, Włochy, Kanada, Węgry, Chorwacja, Niemcy, Czechy, Słowacja czy Ukraina.
Przedstawiono kosmiczny świat cyfrowej stomatologii. Zaprezentowano wiele nowych lub ulepszonych zastosowań innowacyjnych systemów CAD CAM czyli takich, które pozwalają na szybkie i precyzyjne wykonanie rekonstrukcji stomatologicznych bez pomocy laboratorium i techników dentystycznych. Podczas wykładów i kursów praktycznych można było zaczerpnąć inspiracji oraz wskazówek klinicznych od jednych z najlepszych praktyków na świecie.

Wnioski?
Żaden stomatolog nie powinien lekceważyć postępów w cyfryzacji medycyny. Zawód technika może nie odchodzi już teraz do przeszłości, ale aby pozostać konkurencyjnym, dziś technik musi korzystać z postępów cyfryzacji i być świadom nowych urządzeń takich jak skanery czy frezarki.
Stomatolodzy mogą, a nawet powinni planować cyfrowo w oparciu o zdjęcia i symulacje komputerowe, korzystać z możliwości przesyłania uniwersalnych informacji w plikach i dzięki temu konsultować interdyscyplinarnie na całym świecie.
Planowanie cyfrowe wkroczyło do stomatologii estetycznej, endodoncji czy implantologii.
Dokumentowanie, tworzenie wstępnych wizualizacji w stomatologii możliwe są do przeprowadzenia za pomocą małych urządzeń podłączanych do mobilnych telefonów.

Coraz więcej klinik stomatologicznych decyduje się na zastąpienie techników gabinetowymi maszynami CAD/CAM. Czy uzyskają taką samą jakość jak ludzka ręka? Przy odpowiednim wyćwiczeniu pracy z „myszką” i klawiaturą powoli uzyskują przyzwoitą jakość rekonstrukcji w odcinku bocznym… jakość w odcinku przednim na pewno jest dalej lepsza „w rękach” utalentowanego technika. Ale jak długo? Postęp technologii jest naprawdę bardzo dynamiczny.

Czy dentystów zastąpią maszyny? Chyba jeszcze nie teraz… ale powinniśmy się spodziewać wysypu nowych technologii i urządzeń, które pracę stomatologa uczynią jeszcze dokładniejszą i bardziej przewidywalną, a dzięki temu pacjent szybciej uzyska rekonstrukcje zębów, które będą mu służyć dłużej i lepiej!

Tradycja oparta na faktach czy nowe technologie? Po Dental Spaghetti chyba już nikt z uczestników nie ma wątpliwości. Droga rozwoju praktyki w oparciu o najbardziej zaawansowaną stomatologię cyfrową prowadzi do sukcesu.
Za rok Dental Spaghetti będzie obchodzić swoją pełnoletność. Czym tym razem zaskoczymy? Menu jednej z najlepszych stomatologicznych uczt już w przygotowaniu…

 


 

 

 

UWAGA! Data DENTAL SPAGHETTI 2019: 13 kwietnia 2019